Český zahrádkářský svaz
Dříve Československý zahrádkářský svaz navázal na činnost několika prvorepublikových svazů a na zahradnickou a zahrádkářskou tradici v naší zemi, sahající až do středověku. Od konce 19. století byly zakládány různé místní a oblastní okrašlovací spolky a spolky přátel přírody, v jejichž rámci působili často i zahrádkáři. Za druhé světové války byla podobná lokální spolková činnost omezována a na pokyn (protektorátního) ministerstva zemědělství byly některé stávající spolky zrušeny či sloučeny do jednotného Svazu zahrádkářů. V padesátých letech se vytvořily spíše monopolní spolky (například také Československý zahrádkářský a ovocnářský svaz v roce 1957).
V roce 1999 vznikl samostatný Český zahrádkářský svaz.
Svaz sdružuje téměř 156 000 členů ve 3000 základních a 16 specializovaných organizacích, což z něj vytváří největší nepolitické seskupení v Česku.
Historie lysické organizace
Zahrádkářské aktivity můžeme u nás v Lysicích zaznamenat již za 1. republiky. Naše obec byla převážně zemědělskou obcí a s tím souvisel i zájem pečovat o vlastní zahrádky. Zvelebováním obecních pozemků se zabýval Okrašlovací spolek. Po 2. světové válce nastala velká dobrovolná aktivita našich občanů a jejich sdružování nejen do politických, ale i zájmových odborných a pro obec užitečných organizací. Tak bylo také založeno v naší obci Ovocnářské družstvo, kterému byla přidělena budova Beraníku při konfiskátu majetku Dubských (postaven v r. 1826 – 1830). Toto družstvo poskytovalo pro Lysice a okolí výsadbový materiál (stromky, keře atd.) a také odbornou poradenskou činnost. Již v říjnu 1946 uspořádala tato organizace velkou výstavu ovoce a zeleniny v prostorách Sokolovny. Tato výstava se těšila velkému zájmu lysické veřejnosti jak po stránce hojnosti vystavovaných vzorků tak po stránce návštěvnosti. Družstvo založilo v lihovaře moštárnu, pořídilo čtyřkolový motorový postřikovač ovocných stromů a bylo tak postaráno o správné a včasné jarní ošetření obecních stromů a podle přání pak i u jednotlivých pěstitelů. Pestrá aktivita této organizace pak trvala jen do r. 1948, kdy byla činnost společenských organizací zastavena (1950). Beraník byl předán ONV do užívání HD Skalice nad Svitavou (výkupní závod) a později JZD Lysice. K obnovení činnosti společenských organizací došlo po r.1956 a byly začleněny do NF. Celorepubliková organizace ČZS byla založena v r. 1957 a rovněž tak lysická organizace, která při svém založení navázala na činnost zrušeného Ovocnářského družstva jako jeho nástupnická organizace. Lysická organizace hned po založení rozběhla svoje aktivity. V budově lihovaru byla opět zřízena modernizovaná moštárna, členové se podíleli na přestěhování slivovaru do stávajících prostor. Později byl zakoupen trakařový postřikovač pro potřeby členů a secí strojek na řepu. Protože v tehdejší době nebyla běžně dostupná pro drobné pěstitele malá mechanizace (systém Tera) rozhodla se ZO v r. 1974 zakoupit pro služby členům malotraktor T4-K14 s návěsem a obracecím pluhem. Ovšem organizace v té době neměla dostatek finančních prostředků. Někteří členové poskytly ČZS půjčku, kterou organizace postupně splácela. Jinak se organizace podílela na zajišťování výkupu ovoce, pořádala řadu výstav místních a někdy i okresních. Pro lysickou veřejnost pak byly pořádány odborné přednášky, besedy, akce k MDŽ, plesy a podle možnosti i tématické zájezdy
V roce 1991 došlo k navrácení Beraníku a přilehlé parcely k navrácení ZO ČZS Lysice, jako nástupnické organizaci Ovocnářského družstva. Budova byla ve velice špatném stavu. V některých vnitřních prostorách bylo narušené zdivo od uskladněných umělých hnojiv, opadaná omítka atd. Zde bylo třeba obětavé práce našich členů, kteří se snažili svým dílem stav zlepšit. Pomoc poskytla obec a ZEAS Lysice. Postupně byly prostory vylepšeny, byl vybudován výtah spojující všechny tři podlaží . Postupně se podařilo upravit i některé vnější části budovy a přilehlé prostory. Těmito úpravami jsme dosáhli toho, že jsme např. místní výstavy zahrádkářských výpěstků a košty pálenek mohli pořádat ve vlastních prostorách. Při těchto akcích se nám velice dobře daří spolupráce s ÚKZÚZ Lysice, ZEAS, Živa a samozřejmě městys Lysice. Vzájemně také spolupracujeme se Sborem dobrovolných hasičů Lysice.
Náš přínos, cíl a směřování
ČZS pořádá a pořádal různé kulturní i společenské aktivity. Například výstavu jablek, Mikulášskou besídku, Setkání s lysickými harmonikáři, zajímavé exkurze a jiné…
Radi bychom zavedli zahrádkářský kroužek na místní ZŠ a rozšířili povědomí o zahrádkaření také spoluobčanům. Našim cílem však není jen společensko kulturní obohacení našich členů a spoluobčanů, ale také podnítit zájem o přírodu a zahradu, jak v dětech a dospělých. Věříme, že záliba v zahrádkaření může každému přinést relaxaci, naplnění a radost v dnešním uspěchaném čase. Láska, respekt k přírodě a potěšení z výsledků práce na našich zahrádkách nás spojuje a tvoří základ svazu. Vzájemně se poznat, poradit si, postěžovat si na slimáky i vyměnit si zkušenosti a třeba i sazenice odrůd, nás baví. Pokud se vám chce, přijďte mezi nás. Nyní naše stránky najdete i na facebooku.
https://www.facebook.com/ceskyzahradkarskysvaz/